Pāriet uz galveno saturu

Kāpēc man patīk muzeji Londonā?

Lai gan uz izglītības un tehnoloģiju izstādi BETT'2012 devāmies rikšiem un Londonā bijām tikai trīs dienas, tas neatturēja no nepārvaramā kārdinājumam vēlreiz doties uz Dabas vēstures muzeju (Natural History Museum) un Zinātnes muzeju (Science Museum). Šajos muzejos biju jau bijusi pirms piecarpus gadiem kopā ar ģimeni, nu tos aulekšiem apskatīju kopā ar kolēģiem. 

Es mīlu Londonu ar visiem tās ļaužu pūļiem ne tikai dēļ grāmatnīcām (jo īpaši dēļ milzīgajiem Waterstones), bet arī muzejiem. Jau 2006. gadā abos muzejos no sajūsmas gribējās spiegt un kliegt gluži kā abiem bērniem. Arī es darbojos līdz ar viņiem, grozot ūdens krānu un veidojot upes gultni, rokot no smiltīm dinozaurus (un pēc tam vēl dabūju sertifikātu ar sev atbilstošo dino), spiedu vienu pogu un raustīju kloķīti šo un arī to. Man patīk, ka muzejs ir domāts apmeklētājam, kurš uz eksponātiem var skatīties ne tikai "gara acīm", bet arī praktiski ņemt un darboties.
Šoreiz bija līdzīgi (un paldies arī maniem zinātkārajiem ceļabiedriem!), jo divās pēcpusdienās spējām vien apskatīt sesto daļu no katra muzeja, ne vairāk. Nekas nav mainījies - es joprojām gribu visu redzēt, visu zināt, visam, kam vien ir atļauts, pieskarties un pamēģināt! Vai man ir vispār jāpiebilst, ka bijām abos muzejos līdz pat to slēgšanai ciet?

Protams, ir mainījušās ekspozīcijas, un šoreiz man jāsaka, ka lielāka sajūsma bija par Zinātnes muzeju, kuru papildina vairākas patiešām interaktīvas ekspozīcijas, kurās skatītājs/apmeklētājs tiek aktīvi iesaistīts.
Tās ir gan interaktīvas spēles (es "rotaļājos" ar morālām vērtībām, proti, vai es uz sliedēm mestu akmeni, lai glābtu piecus cilvēkus, ja sestajam tāpat būtu jāiet bojā, kā arī trīs lāčiem palīdzēju atklāt to, kas ir ēdis no viņu šķīvīšiem), gan visi četri spēlējām lielu galda spēli, "dzenājot" asins ķermenīšus.

Dabas vēstures muzejā nepārspējamais hits ir došanās iekšā Visuma dzīlēs!!! To nevar aprakstīt, to es varu tikai vēlēt piedzīvot ikvienam.

Tikpat liela mana sajūsma ir par dinozauru ekspozīciju, lai gan tā pamatā nav mainīta.

Interesants novērojums, kas nemainījās no pirmās šo muzeju apmeklējumu reizes - te ir ļoti daudz bērnu un jauniešu, kas staigā un pēta eksponātus. Paši nāk un skatās. Draugu burziņš muzejā - vai tas nebūtu jauki arī Latvijā?
Šie muzeji ir ne tikai patiešām domāti apmeklētājiem, kuriem interesē zinātne, bet ir arī bez maksas! Jā, ikviens var atstāt ziedojumus, un es domāju, ka tas ir jādara ikvienam, kas tos ir izstaigājis, jo mārciņa vai piecas - tas ir tā vērts! Ja es dzīvotu Londonā, tad šajos muzejos pavadītu teju katru brīvo brīdi. Neviena tehnoloģija man vēl nav aizstājusi to prieku, ko gūstu, praktiski darbojoties muzeja "izrakumos" ar eksponātiem, kas domāti patiesai zinātkāres remdēšanai. Cik gan skaļi būtu jākliedz, lai Latvijā arī tādas iespējas būtu?

Komentāri

  1. Kliegšana nelīdzēs. Tam vajag naudu. Daudz naudas. Mūsējie muzejnieki jau arī dara, ko var, bet viņu un angļu iespējas ir pārāk atšķirīgas.

    AtbildētDzēst
  2. Paldies par komentāru, Lasītāja! Ir gan jākliedz, lai 1) valsts vispār sāktu risināt muzeju finansējumu jautājumu; 2) muzeji paši sāktu aktīvi domāt, kā ar esošajiem resursiem (gan finansiālajiem, gan cilvēkresursiem) radītu interesi ikvienam atgriezties muzejā; 3) ir arī tādas lietas, ko var veikt ar izdomu un minimāliem ieguldījumiem. Ir mums daudz mednieku un meža zvēru, bet cik muzejos ir iespēja atvērt slepenas durtiņas un pataustīt lapsas kažoku un salīdzināt to ar, piemēram, vāveres? Ir studenti, kuri veidotu kaut ko interaktīvu, par to pretī gūstot vien darba pieredzi un ierakstu savā CV. Ideja par upes gultnes veidošanu nu nemaksā ne simtus, ne tūkstošus, jo dzeltenās smiltis mūsu jūrmalā ir tonnām, ūdens krāns nemaksā vairāk par 10 latiem, atliktu vien sameklēt stikla trauku un izdomāt, kā dabūt tekošu ūdeni, bet bērniem uzreiz būtu skaidrs, kā tad veidojas upes gultne, bet tas savukārt vispār raisa interese par zinātni. Domāju,ka mūsu valstī atrunāties ar naudas trūkumu ir modes lieta, jo lielā daļā gadījumu ir vajadzīgs vien entuziasms un vēlme darboties radoši.

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Rīgai cerīgai. Un kam tad vēl?

Kad aprīļa beigās skolas zēnu koris piedalījās skatē, nodomāju, ka tā ir kaut kāda ikpavasara atrādīšanās skate. Priecīgais Artūrs paziņoja, ka viņi esot ieguvuši 1. vietu (malači visi dziedātāji, bet jo īpaši skolotāja Sanita!), un tad savukārt pēc pāris nedēļām atklājās, ka būs jāpiedalās kaut kādā pasākumā. Protams, ka 5. klases skolēnam ir "pa vienu ausi iekšā - pa otru ausi ārā", kas tas ir par pasākumu, līdz 21. maijā koristu vecāki tika sasaukti uz sapulci, kurā tad tika paziņots, ka šie svētki ir  Rīgas bērnu un jauniešu dziesmu svētki "Mēs - pilsētai ceRīgai" . Man patīk, ka skolēniem ir ārpusstundu nodarbības, patīk, ka viņi var attīstīt savu talantu un ik pa reizei savos panākumos dalīties ar apkārtējiem. Kur gan labāk lai savu dziedātprasmi/dejotprasmi lai parāda, ja ne svētkos? Mēs joprojām dzīvojam ekonomiskās krīzes apstākļos,  taču kāds ierēdnis bija noteicis, ka "svētkiem būt". Man jau pirmajā un vienīgajā sapulcē "nolaidās rokas

Reāls notikums un morālā dilemma

Šis būs pagarāks stāsts par kādu patiesu notikumu un, iespējams, noslēgumu, ko varbūt ir piedzīvojis vēl kāds. Stāsts par palīdzēšanu un tai sekojošo "baiļu faktoru"  par savu/savas ģimenes dzīvību. Uzreiz pieminēšu, ka sākotnēji šo ziņu publicēju tikai draugiem.lv saviem draugiem, bet tad tomēr nolēmu to darīt publiski pieejamu, jo no līdzīgām situācijām pasargāts nav neviens. Tās vienkārši liek mums aizdomāties.