Skats Augstajos Tatros |
Zemie Tatri, takas uz Zvolenu |
Ja vēlamies būt pavisam godīgi, tad gatavošanās ceļojumam uz Tatriem sākās jau pāris gadus iepriekš, kad es ik pa laikam ģimeni novedu līdz baltajām pelītēm ar savu īdēšanu par kalniem. Varu būt ļoti laimīga, ka darba dēļ diezgan daudz esmu baudījusi pilsētu dzīvi, taču sirds dziļumos kalnu ilgas pārspēja visu. Ik pa laikam gadījās nokļūt kādā kalnainākā pilsētā - Atēnās, Ļubļanā, Sofijā -, taču tās tomēr nesniedza sirdsmieru. Domājot par kalniem, visloģiskākais šķita tos iepazīt netālu un samērā nelielā augstumā, tāpēc Tatrus noteikti varu ieteikt kā labu izvēli cilvēkiem, kas pirmo reizi vēlas piedzīvot kalnu skaistumu un skaudrumu. Otrais loģiskais pieņēmums, plānojot ceļojumu, bija doties uz Slovākiju, kur var pabūt gan Zemajos Tatros, gan Augstajos Tatros, tātad ir iespēja salīdzināt un izbaudīt kalnus pilnībā. Trešais lēmums bija braukt ar mašīnu, nesteidzoties, apskatot pilsētas un objektus, kas atrodas ieplānotajā maršrutā. Tikpat loģiski sekoja doma par maršruta diezgan rūpīgu saplānošanu ar Plānu A (ideālais variants saulainam laikam, beztraumu gadījumiem) un Plānu B (lietus laikam vai kādai līdzīgai ķibelei, kuru paredzēt nevar).
Kaķis netika paņemts līdzi, lai arī kā centās ielīst somās. Esot bijis gana depresīvs. |
Kalnu upīte Klusajā ielejā |
Divnedēļu ceļojuma plānošana sākās jūnijā. No iepriekšējās pieredzes, ar auto braucot līdz Gdaņskai, zināju, ka nevēlos braukt steigā. Lai arī ar Andri abi esam labi šoferi, zināju, ka katru nakti vēlos izgulēties, tāpēc naktsmītņu atrašana un līdz ar to arī dienā aptuveni nobraucamo kilometru skaits bija prioritārie plānošanas uzdevumi. Nākamais uzdevums šķita saprast, cik daudz laika kurā vietā vēlamies pavadīt. Tā kā ģimenē bez manis nevienam citam kalnu pieredzes nebija, tad bija skaidrs, ka uzreiz nevaram sākt ar virsotņu iekarošanu, bet vispirms ir jāpierod pie kalniem. Šī iemesla dēļ saplānoju 4 dienu dzīvošanu Zemajos Tatros, konkrētāk Donovaly, kā arī 6 dienu dzīvošanu Augstajos Tatros, proti, vietā ar nosaukumu Štrba. Abas šīs ilgstošākai dzīvošanai domātās vietas tika izvēlētas tāpēc, ka no tām uz visām pusēm ir gana daudz kalnu taku un dažādas sarežģītības kāpienu, gan arī apskates vietas Plāna B gadījumā. Bija skaidrs viens - lai cik stiprs būtu lietus, istabās mēs nesēdēsim!
turpceļam Varšavā Hampton by Hilton Warsaw Airport;
četrām naktīm Zemajos Tatros Apartmanovy dom Spiežovec;
sešām naktīm Augstajos Tatros Apartmany Korenko;
divām naktīm Krakovā Magic Apartments;
atpakaļceļam vienai naktij pie Varšavas Hotel Splendor.
Uzreiz varu teikt, ka visas izvēlētās naktsmītnes sniedza to, ko vēlējāmies, un tās noteikti varu ieteikt arī citiem ceļotājiem.
Pie Skok ūdenskituma Augstajos Tatros |
Kad bija rezervētas naktsmītnes, sākās kalnu taku izpēte, jo, manuprāt, tas nav prātīgi - doties ceļā, nezinot, kas ir apkārtnē. Ir uzreiz arī jāapzinās, ka katrs šāds ceļojums ieviesīs korekcijas plānā, jo galu galā kalni nav vis kāda lielpilsēta, kurā varam visas ieceres realizēt neatkarīgi no laikapstākļiem un pašu noskaņojuma. Šobrīd neieslīgstot detaļās par mūsu maršrutiem, uzreiz ieteiktu cilvēkiem ar bērniem vai bez pieredzes kalnu maršrutos sākumā izvēlēties aklimatizēšanās takas. Šķiet, ka ieraugot kalnus uzreiz ir tajos jāmetas un jābauda no visas sirds, taču prātīgāk būtu pirmajā dienā pastaigāt nelielā augstumā, saprast, kā tas vispār ir. Un, jā, lai cik tas nebūtu pārsteidzoši, taču kalnā uzkāpt tos 300 metrus var prasīt pat pāris stundas smaga kāpiena, kas mums, Gaiziņkalna cilvēkiem, no runām vien var šķist prātam neaptverami - galu galā Gaiziņā taču divas stundas neviens nekāpjam! Lai gan skaidrs, ka kalnos katrā tūristu informācijas vietā ir iespējams iegādāties kartes ar izstrādātajiem, atzīmētajiem maršrutiem, es iepriekš tos jau papētīju, parēķināju, cik stundas kādā grūtības pakāpē ideālajā variantā varam izvēlēties.
Zemie Tatri un kāda pakalna pils |
1. apzināties savus spēkus un iesākumā netēmēt uz virsotņu iekarošanu;
2. braucienu plānot ar laika rezervi;
3. izplānot galvenos pieturas punktus, regulāri apstāties un atpūsties;
4. neaizrauties ar pārtikas līdzņemšanu, jo cenas un pārtika tomēr visur ir daudzmaz vienāda, turklāt bērniem arī pusaudžu vecumā labāk patīk našķi iz konkrētās valsts piedāvājuma;
5. pārdomāt, kādi medikamenti varētu būt nepieciešami (plāksteri, elastīgās saites, prettemperatūras zāles utt.), jo ne vienmēr aptiekas atrodas tur, kur mums tās ievajagās, turklāt ārpus lielajām pilsētām tās parasti strādā nepilnu dienu un brīvdienās var būt slēgtas. Lai zāles nebūtu jāizmanto, labāk laikus nodrošināties ar tām;
6. rezerves apģērbs un lieks kurpju pāris nekad nenāks par ļaunu, jo neesam no cukura, bet tomēr i kājas mēdz palikt slapjas, i paši salīt;
7. taču ir kāds galvenais ceļošanas likums: lai kas arī atgadītos, nekad citiem neko nepārmest un visas ķibeles atrisināt ar smaidu un loģiku. Un kāda ķibele pavisam noteikti atgadīsies katram ceļotājam!
Ēdiens ar nosaukumu "Tatru medaljoni" Popradā |
Un tā nu sestdienā, 16. augustā, izbraucot stundu vēlāk no mājām, nekā to bijām plānojuši - plkst. 7:10 - sākās līdz šim mūsu neaizmirstamākais ceļojums pretī kalniem. Ceļojuma sākumā šoferis līdz Suvalkiem biju es. Vēl esot Latvijas teritorijā, pēkšņi sapratām, ka mājās esam atstājuši visas līdzņemšanai nopirktās ūdens un limonādes pudeles. Lūk, un te nu ir pilnīgi skaidrs, ka šādi un līdzīgi "atklājumi" braucienā būs pilnīgi visām ģimenēm: ūdens pudeles vai zobu pastas, vai pidžamas, vai mīļākais lācītis, bet kaut kas noteikti būs palicis mājās, tāpēc galvenais ir būt elastīgiem un loģiski piemēroties apstākļiem. Ūdeni var nopirkt katrā veikalā pa ceļam, un arī rotaļlācīša vietā var būt jauna Īpašā Ceļojuma Rotaļlieta.
Telefons, Rajgrad, Polija |
Skats no Lubovniansky pils, Stara Lubovna, Augstie Tatri |
Nākamais ieraksts par braucienu no Varšavas līdz Zemajiem Tatriem cauri Aušvicei un stāsts par to, kāpēc Mērfijs nesnauž arī kalnos.
Komentāri
Ierakstīt komentāru