Pāriet uz galveno saturu

Kā izaicināt pašam sevi lasīšanā?


Kad 2016. gada izskaņā nolēmu reģistrēties Goodreads, lai kaut kā censtos sistematizēt un apkopot visus lasītos darbus (jo ne vienmēr ir laiks, vēlēšanās un iedvesma par katru izlasīto grāmatu veidot aprakstu blogā), iekritu azartā ar "reading challenge". Nespēju atcerēties pilnīgi visus 2016. gadā izlasītos darbus, taču tie 34, kurus atzīmēju, noteikti ir tie, kas kaut kādā veidā ir palikuši atmiņā visspilgtāk. Vidēji esmu rēķinājusi, ka gadā sanāk izlasīt vismaz 50 grāmatas latviešu un angļu valodās, un pārsvarā visi ir tādi darbi, kuri mani ir uzrunājuši sižetiski vai autora slavas dēļ. Taču 2017. gads darbu izvēles tradīcijā taisās ieviest kaut nelielas, tomēr pārmaiņas. Kādā veidā?

Ideja par pārmaiņām grāmatu izvēlē dzima, kad pamanīju Better World Books blogā publicēto "2017 Reading Challenge". Hmmm, interesants saraksts! Interesants 10 padomu saraksts 2017. gadam ir atrodams arī "Jāņa Rozes" sagatavotajā janvāra ziņnesī, kur otrais padoms lasītājiem 2017. gadam ir "Lasīt daudzveidīgāk" (18. lpp.). Mana pirmā doma bija sagatavot 10 nekad nelasīto vai mazlasīto žanru vai autoru listi, kas būtu mana 2017. gada lasīšanas izaicinājuma pamatā. Piemēram, es nekad neesmu bijusi pasaku vai fantāzijas literatūras cienītāja. Es labi pazīstu Skandināvu autoru daiļradi, taču man nav bijis aicinājuma iepazīties ar kaimiņvalstu Lietuvas un Igaunijas literārajiem varoņiem. Taču tad es nolēmu, ka sagatavošu 20 lapiņas ar dažādiem izaicinājumiem, un no šīm Vecgada vakarā izlozēšu 10, lai tomēr būtu 50:50 varbūtība. Šajā rītā gan plāni tika vēlreiz mainīti, jo Andris ierosināja, lai izvelku 12 lapiņas, kas simboliski nozīmētu katrā mēnesī kaut ko tādu, kas liktu mazliet vairāk piepūlēties un palauzīt galvu. Labi, arī šim ieteikumam teicu jāvārdu.

Taču šovakar mana "trakā ģimene" kārtējo reizi mani pārsteidza gandrīz vai nesagatavotu. Tiklīdz paņēmu maisiņu ar savām lapiņām, lai Andrim uzticētu maisīšanu un par ideju bija izdzirdējuši bērni, arī viņi pieteicās piedalīties šajā lasīšanas izaicinājumā. Interesanti, ka "datorurķis" Anete viskvēlāk iedegās par šādu neparastu lasīšanas veidu. Uz piedalīšanos šajā "book club", kā to nosauca Anete, atsaucās arī Andris ar Artūru, turklāt pēc katra divām izvilktajām lapiņām Anete paziņoja, ka vajagot vēl trešo sadomāt, jo "kas tas ir, izlasīt tikai 1 grāmatu pusgadā", bet viss beidzās ar to, ka manā 2017. gada lasīšanas izaicinājumā ir 12 dažādas lapiņas, bet bērniem un vīram - katram pa 4 dažādām lapiņām.

Kas tad ir tas, ko izlozēju es pati? Lūk, te nu būs grūtāk un vieglāk realizējamie lasīšanas projekti.
Novembris - debijas darbs.

Esam vienojušies, ka blēdīties nav labais tonis, piemēram, Svētā Augustīna zaļos vākos izdotais darbs "Atzīšanās" nevar attiekties uz vairākām kategorijām. Būs interesanti atskatīties 2017. gada beigās, kā būs veicies ar neparastākas lasīšanas izaicinājumu.
Tad nu brīnišķīgus lasāmpriekus ikvienam arī 2017. gadā!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Braucam uz Tatriem? Jā! jeb gatavošanās ceļojumam un pirmā diena

Skats Augstajos Tatros Vai tev kādreiz ir bijušas nepārvaramas ilgas? Ilgas pēc smaržīgas kafijas, ilgas pēc siltas gultas, ilgas pēc aizraujošas grāmatas, ilgas pēc klusuma? Manas ilgas ir kalni. Nezinu, vai kalnu ilgas var iedzimt vai tās rodas dzīves laikā; nezinu, vai ar "kalnu slimību" saslimu 5. klasē, aizvesta uz Krimu, 12. klasē ieraugot Anglijas Lake District daili, bet es skaidri zinu, ka jau "bērna gados" manī mājoja ilgas pēc kalniem. Tāpēc man bija liels prieks, kad 2014. gadā nolēmām doties 2-nedēļu braucienā ar auto uz Tatriem, jo šis ceļojums nozīmēja ne tikai pilnīgu atslēgšanos no darbiem, ne tikai jaunu vietu iepazīšanu, bet arī maršruta kārtīgu izplānošanu. Zinot, ka ne viens vien vasarā domā doties Tatru virzienā, turpmākajos ierakstos sekos diezgan detalizēts apraksts par mūsu ceļojumu, un es jo īpaši ceru, ka apraksti noderēs ģimenēm, kas pirmo reizi dodas ar auto garākā pārbraucienā vai pirmo reizi uz kalniem. Pirmais ieraksts par gatav

Par pasauli bez sākuma un beigām (muļķa cilvēkam)

Kādā pavisam normālā jūlija naktī pamodos no šāda sapņa: es atrados pie bankomāta, kurš uzrunāja mani vārdā, pirms vēl biju nospiedusi kaut vienu pogu vai iedevusi bankomātam savu bankas karti kā iespējamās identitātes norādi. Vīmandieniņ! Pamodos gluži kā kaut ko jaunu un pravietisku patentējusi, lai gan skaidri zināms, ka šādas "kastes" darbības nav nekas mūsdienu pasaulē unikāls. Jāatzīmē gan, ka šis sapnis "atnāca" laikā, kad sāku lasīt nesen latviski publicēto Alesandro Bariko darbu "The Game. Spēle" (lieliskā Daces Meieres tulkojumā), tāpēc smadzeņu vēlme nakts laikā turpināt pārstrādāt tehnoloģiju tēmu bija visnotaļ saprotama. Taču lai nonāktu līdz manai interpretācijai par Bariko Spēli, mazliet laika jāvelta pagātnes atmiņām.