Pāriet uz galveno saturu

Irbenes radioteleskops

Pagājušajā sestdienā devāmies zinātniskā "ekspotīcijā" pāri pusvalstij (un atpakaļceļā runājām, cik labi ir tas, ka dzīvojam tik tuvu galvaspilsētai un tādēļ visas debess puses un apskates objekti mums sanāk vienlīdz tālu) uz Irbenes radioteleskopu, kas atrodas 26 km no Ventspils uz Kolkas pusi.
Doma par šo objektu virmoja jau kādu brīdi, bet nu tā beidzot ir realizējusies. Tā kā visi četri esam pusķerti uz zinātkāri, tad Irbene mums ir vienkārši vēl viens apskates vērts neparastāks objekts. Iepriekš Andris noskaidroja, ka arī "ģimene" var būt "ekskursantu grupa", ja vien esam gatavi maksāt Ls 10 par gida stāstījumu. Lieki piebilst, ka uz benzīna fona šī summa šķita vairāk nekā pieņemama, un vēl jo vairāk tā ir pieņemama, ja atceramies, ka Londonā pat 40 mārciņas muzejā reizēm tāds nieks vien šķita. Kad nokļuvām galapunktā, izrādījās, ka ir vēl seši cilvēki, kas gatavi mums pievienoties, ūn tā nu sanāca, ka mēs maksājām mazāk, bet gide nopelnīja vairāk - biļete maksā Ls 2 pieaugušajiem un Ls 1 skolēniem, studentiem un pensionāriem.
Norādes par to, kā īsti nokļūt uz Irbenes radioteleskopu, ir niecīgas. Protams, ka kartē esam kārtīgi izpētījuši ceļu, tāpēc zinām, ka pirms Ventspils jāgriežas uz Kolkas pusi. Mašīnā pat notiek konkurss - tam, kurš pirmais ieraudzīs "lielo monstru", tiek solīts pārsteiguma našķis. Ceļvežos un Ventspils starptautiskā radioastronomijas centra mājaslapā esam jau izlasījuši informāciju, ka Irbenes radioteleskops ir lielākais Ziemeļeiropā un astotais lielākais pasaulē, tāpēc loģisks šķiet pieņēmums, ka šim 32 m monstram ir jābūt labi pamanāmam jau iztālēm. Jā, krietno gabalu pa pakalniem braucot, pamanām zīmi, ka jāgriežas uz Irbenes radioteleskopu. Ceļš tāds dīvains, un drīz vien arī izrādās, ka esam nokļuvuši... spooky town!

Tas, ko mūsdienās pazīstam kā Irbenes radioteleskopu, līdz pat 20. gs. 90.gadu sākumam bija pazīstams kā PSRS slepenais objekts "Zvaigznīte", kurā ietilpstošie 3 radioteleskopi tika izmantoti spiegošanai. Kā vēlāk mums pastāstīja gide, tad pat elektrība šai tagadējai spooky town reiz tika ražota uz vietas ciematiņā - tik superslepeni viss te ir bijis! Tad nu tagad tikpat superslepena ir īstā nokļūšana līdz lielajam radioteleskopam, jo tālāk nav norādes, uz kuru pusi jāgriežas, turklāt pat aiz koku galotnēm lielais milzis nav īsti saskatāms, tāpēc asfaltēto plākšņu ceļu var izvēlēties tikai intuīcijas vadīti šoferīši (lūdzu, lūdzu, nu kaut kādas "pa labi" vai "uz priekšu" norādītes taču vārētu gan salikt, jo mēs nomaldījāmies, dodoties uz priekšu pa zemes ceļu, kas šķita tuvāks teleskopam). Kad nu visbeidzot nokļuvām galapunktā, ieraudzījām ko šādu:
WOW! Tas tiešām ir iespaidīgi! Un tikpat iespaidīgs ir kāpiens teleskopa iekšienē apmēram 36 metru augstumā, ja ņem vērā, ka pats radioteleskops ir 48 metrus augsts! Īsais gides stāstījuma atstāstījums: Latvijas Zinātņu akadēmija šo objektu ir pārņēmusi savā īpašumā 1994. gadā, kad bijušās PSRS armija atstāja superslepeno ciematiņu, sadedzinot un citādi iznīcinot ne tikai visu dookumentāciju, kas saistīta ar tagadējā Irbenes radioteleskopa "dzimšanu" (tieši tādēļ neesot iespējams precīzi pateikt, kad objekts ir uzcelts), gan citām dzīvesgājuma aktivitātēm. Turklāt armijai pēc vienošanās ir bijis pienākums atstāt tikai nekustamo īpašumu, bet kustamo tie varējuši ņemt līdzi. Tādēļ nav brīnums, ka mazākie radioteleskopi pašlaik ir bēdīgā stāvoklī un netiek "izkalpināti". Lielajam radioteleskopam ar nosaukumu RT-32 armijnieki esot sagriezuši vadus, bet motori un citi vārgie organismi esot bijuši sabojāti ar skābēm. Vārdsakot, viss tika darīts, lai objektu sabojātu un to tālāk nebūtu iespējams izmantot. Tomēr tas darbojas!
RT-32 pašlaik pēta Sauli un kosmiskos atkritumus. Kad drīzumā Latvija palaidīs mūsu pirmo satelītu Venta-1, tad arī tas tiks uzraudzīts no Irbenes. Reizi mēnesī tas tiek profilakses un pārbaudes nolūkos iedarbināts un šķīvis pagriezts par 360 grādiem. Aizraujošs un gandrīz vai neticams ir fakts, ka motori patērē ļoti maz elektrības, taču ļoti ātri apgriež šķīvi - nepilnās divās minūtēs. Tas tiešām šķiet pārsteidzoši, jo pats monstrs ir īstens Šreks un sver 650 tonnas. Tāds tas izskatās arī no iekšpuses - šaurs, šaurs, ar stāvām jo stāvām kāpnītēm, iespaidīgiem verķiem un vadiem tā vēderā.
Protams, ka ir mazliet žēl, ka ekskursijas laikā neredzam neko no praktiskās radioteleskopa darbības (nenokavē septembra Zinātnieku naktis, jo tieši tad ekskursantu grupas arī Irbenē varot vērot teleskopa grozīšanos kā madāmai pie spoguļa!!!), tomēr esam ļoti apmierināti, ka varējām kaut mazliet redzēt, kas "lācītim vēderā"! Katram mazliet ķertajam ieteicams tur aizbraukt un apskatīties!
Man gan ir kāds ieteikums, kas, protams, prasa entuziasmu, ieinteresētību un arī mazliet naudas. Pagājušajā nedēļā BBC ziņoja, ka kosmisko atkritumu daudzums ir sasniedzis kritisko masu, un būtu jāpieņem kāds risinājums, kā tos savākt. Un tad mēs nokļūstam pie viena no milžiem, kas "uzskaita" kosmiskos atkritumus - cik aizraujoši! Tad nu ieteikums ir pavisam vienkāršs - varbūt Ventspils starptautiskā radioastronomijas centra darbinieki centra mājaslapā varētu publicēt arī ikvienam interesentam un astronomijas ķertajam saprotamu informāciju par teleskopa darbību, iegūtajiem datiem, kādus faktus vai pat radioviļņu bilžukus ar tautai saprotamiem aprakstiem? Tas piesaistītu vēl vairāk cilvēku šim neparastajam, taču interesantajam objektam. Jeb varbūt savā jomā iegrimušajiem zinātniekiem nav ne mazākās jausmas, ka ārpusē, nu tur, kur aiz kokiem sākas ceļš un cita pasaule, ir gana daudz tādu ļautiņu kā mēs, kas ilgojas, lai zinātne ir pieejama ikvienam?
To be continued... par spooky town un Ventspili. Kad Andris izmēģinās jauno Microsoft fīču, kā 2 D foto pārvērst un uztaisīs 3D foto ar Irbenes radioteleskopu, ielikšu arī to, lai tavas kājas aicinātu tevi doties ceļā:)

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Par pasauli, kas kļuvusi ātra un spilgta

 Šķiet, ka viena no angļu valodas frāzēm, ko saprot ikviens pat nemācījies šo valodu, ir "waste of time" - laika izniekošana, notriekšana, nosišana . Un nu mēģiniet atbildēt uz šādu jautājumu: cik rakstzīmēs jūs spētu apcerēt šo frāzi, izmantojot tādus skaidrojumus kā "nodīkots un noplenderēts laiks" un "notriekts un izniekots laiks"? Vai vispār viegli spēsiet izskaidrot atšķirību starp šiem vārdiem? Lai kāda būtu atbilde, Paskāla Mersjē grāmatas "Vārdu svars" lasīšanu nekādā ziņā nevarēs nosaukt par "noplenderētu laiku". Šī visnotaļ apjomīgā (drukātā formātā grāmatai ir 464 lpp., bet es lasīju e-grāmatu) darba lasīšana var būt laikietilpīgs process, jo ik pa brīdim rodas vēlēšanās atgriezties pie jau lasītā un pārdomāt kādu no autora/viņa varoņu atziņām. 

Braucam uz Tatriem? Jā! jeb gatavošanās ceļojumam un pirmā diena

Skats Augstajos Tatros Vai tev kādreiz ir bijušas nepārvaramas ilgas? Ilgas pēc smaržīgas kafijas, ilgas pēc siltas gultas, ilgas pēc aizraujošas grāmatas, ilgas pēc klusuma? Manas ilgas ir kalni. Nezinu, vai kalnu ilgas var iedzimt vai tās rodas dzīves laikā; nezinu, vai ar "kalnu slimību" saslimu 5. klasē, aizvesta uz Krimu, 12. klasē ieraugot Anglijas Lake District daili, bet es skaidri zinu, ka jau "bērna gados" manī mājoja ilgas pēc kalniem. Tāpēc man bija liels prieks, kad 2014. gadā nolēmām doties 2-nedēļu braucienā ar auto uz Tatriem, jo šis ceļojums nozīmēja ne tikai pilnīgu atslēgšanos no darbiem, ne tikai jaunu vietu iepazīšanu, bet arī maršruta kārtīgu izplānošanu. Zinot, ka ne viens vien vasarā domā doties Tatru virzienā, turpmākajos ierakstos sekos diezgan detalizēts apraksts par mūsu ceļojumu, un es jo īpaši ceru, ka apraksti noderēs ģimenēm, kas pirmo reizi dodas ar auto garākā pārbraucienā vai pirmo reizi uz kalniem. Pirmais ieraksts par gatav