Pāriet uz galveno saturu

Mazliet aizraujošu šausmu

Detektīvliteratūra ir viens no pateicīgākajiem žanriem, kas glābj no garlaicības drūmos rudens vakaros, dziļos sniegos, aukstās vasarās un lietainos pavasaros. Vārdsakot, tās ir grāmatas, pēc kurām roka var stiepties cauru gadu, tām nav laika un telpas noilguma, jo Agata Kristi un Arturs Konans Doils arī 21. gadsimtā tiek lasīti ar tādu pašu aizrautību kā šim laikam piederošie Stīgs Lārsons un mans jaunatklājums Jusi Adlers-Olsens. Tieši šī dāņu spalvas meistara sarakstītais darbs Fazānu slepkavas aizveda mani sešu aizraujošu stundu garā lasīšanas maratonā.


Jusi Adlera-Olsena darbs Fazānu slepkavas ievēro teju vai visus šī žanra noteikumus. Atgriezies no atvaļinājuma, Q nodaļas (nav gan teikts, ko nozīmē šis "Q", bet kaut kas ar krimināl- tur noteikti ir saistīts) vadītājs Karls Merks uz sava galda atrod dokumentāciju, kas attiecas uz divdesmit gadus vecu lietu. Nav zināms, kas to tur ir nolicis, norādījumi ir gana mīklaini, taču saistīti ar internātskolas audzēkņiem - bagātu vecāku bērniem, kas nu ir vismaz tikpat ietekmīgi kā viņu vecāki. Tiesa, no toreizējās sešu cilvēku kompānijas viens ir atzinies un sēž cietumā, bet grupas dalībniece Kimija dzīvo nevienam nezināmu dzīvi un nav atrodama. Merks nebūtu Merks, ja neliktos mierā un nesāktu šķetināt notikumus, iesaistot gan savu palīgu Asadu, gan Rozi, kas ir vairāk nekā sekretāre (tās epizodes ar galdu skrūvēšanu vien ir skandināvu feminisma tradīciju vērtas!). Visam pa vidu Merks tiek arī atstādināts no izmeklēšanas, viņam tiek draudēts, ir paralēlas neatrisinātas attiecības ar kolēģi-policistu un kolēģi-psiholoģi. Ir spraigs stāsts, kura centrā ir Kimija, kuras balsis galvā gan ir skaļas, bet prāts ir gana ass, lai novirzītu visus notikumus atbilstoši iecerētajam.

"Fazānu slepkavas" ir tik aizraujošs notikumu virpulis, ka grāmatas lasīšana izjauca visus iecerētos plānus, jo to gluži vienkārši nevar nolikt malā un lasīšanu pārtraukt, lai domātu par kūkām, pastaigu vai mājas kārtošanu. Ir, protams, mazliet banālākas vai vājākas stāsta vietas, piemēram, Merka došanās uz Spāniju, (paredzamā?) apzagšana, īsā uzturēšanās un saruna ar liecinieku, taču kopumā tas ir stāsts, kas ar šausminošo sižetu paņem savā varā, neatlaiž un liek nemitīgi domāt. Adlera-Olsena aprakstītie noziegumi ir visnotaļ ticami, tāpēc šķiet paša autora piedzīvoti. Augstākā sabiedrība, korumpētība, smalki saausti sakaru tīkli, orģijas un baudkāras asinspirtis ir aprakstītas skaudri un vizuāli iespaidīgi, liekot lasītājam būt klātesošam notikumu virpuļos un sajust gan Kimijas naidu, gan Rozes acu skatu, gan Merka izpūsto cigarešu dūmus. 

Šis ir darbs, kuru vērts izlasīt ikvienam detektīvžanra cienītājam, jo nespēju iedomāties kādu, kurš varētu garlaikoties vai atminēt notikumu atrisinājumu, sākot lasīt "Fazānu medības".

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Par pasauli, kas kļuvusi ātra un spilgta

 Šķiet, ka viena no angļu valodas frāzēm, ko saprot ikviens pat nemācījies šo valodu, ir "waste of time" - laika izniekošana, notriekšana, nosišana . Un nu mēģiniet atbildēt uz šādu jautājumu: cik rakstzīmēs jūs spētu apcerēt šo frāzi, izmantojot tādus skaidrojumus kā "nodīkots un noplenderēts laiks" un "notriekts un izniekots laiks"? Vai vispār viegli spēsiet izskaidrot atšķirību starp šiem vārdiem? Lai kāda būtu atbilde, Paskāla Mersjē grāmatas "Vārdu svars" lasīšanu nekādā ziņā nevarēs nosaukt par "noplenderētu laiku". Šī visnotaļ apjomīgā (drukātā formātā grāmatai ir 464 lpp., bet es lasīju e-grāmatu) darba lasīšana var būt laikietilpīgs process, jo ik pa brīdim rodas vēlēšanās atgriezties pie jau lasītā un pārdomāt kādu no autora/viņa varoņu atziņām. 

Braucam uz Tatriem? Jā! jeb gatavošanās ceļojumam un pirmā diena

Skats Augstajos Tatros Vai tev kādreiz ir bijušas nepārvaramas ilgas? Ilgas pēc smaržīgas kafijas, ilgas pēc siltas gultas, ilgas pēc aizraujošas grāmatas, ilgas pēc klusuma? Manas ilgas ir kalni. Nezinu, vai kalnu ilgas var iedzimt vai tās rodas dzīves laikā; nezinu, vai ar "kalnu slimību" saslimu 5. klasē, aizvesta uz Krimu, 12. klasē ieraugot Anglijas Lake District daili, bet es skaidri zinu, ka jau "bērna gados" manī mājoja ilgas pēc kalniem. Tāpēc man bija liels prieks, kad 2014. gadā nolēmām doties 2-nedēļu braucienā ar auto uz Tatriem, jo šis ceļojums nozīmēja ne tikai pilnīgu atslēgšanos no darbiem, ne tikai jaunu vietu iepazīšanu, bet arī maršruta kārtīgu izplānošanu. Zinot, ka ne viens vien vasarā domā doties Tatru virzienā, turpmākajos ierakstos sekos diezgan detalizēts apraksts par mūsu ceļojumu, un es jo īpaši ceru, ka apraksti noderēs ģimenēm, kas pirmo reizi dodas ar auto garākā pārbraucienā vai pirmo reizi uz kalniem. Pirmais ieraksts par gatav