Pāriet uz galveno saturu

Izpurini Lieldienu pantiņu un saskaiti apēstās olas!


Nu lūk, ir klāt Pūpolsvētdiena, tāpēc ne viens vien šorīt savu saimi modināja ar pūpolu pērieniem un šim pantiņam līdzīgiem teicieniem:
Es nopēru bāleliņu
Ar baltiem pūpoliem
Lai aug mans bāleliņš
Kā apaļš pūpoliņš.
Jauki, vai ne? Tikai kurš gan 21. gadsimtā spēj atcerēties šos senos pantiņus un dīvainos ticējumus, piemēram, "Ja Zaļajā ceturtdienā nomazgā muti zirgu silē, tiek vaļā no miegainības"? Es nu nespēju gan, tāpēc atkal esmu priecīga, ka kolēģi Una un Dainis ar pārējo morālo atbalstu ir radījuši iepriekšējā Ziemassvētku pantiņu pavasara svētku versiju, kas Android iekārtu īpašniekiem atkal ir pieejama bez maksas šeit Google Play. Kas tad ir saglabājies, kas savādāks?


Izpurini pantiņu! Lieldienas galvenā doma nav mainījusies - izvēloties pantiņu, to var nosūtīt kā īsziņu vai e-pastu. Aplikācijā ir gan pantiņi, gan ticējumi, kurus var lasīt, šķirstot uz priekšu, taču jo jautrāka darbošanās sagaidāma tad, ja mobilo telefonu vai planšetdatoru pakratīsi un pantiņu vai ticējumu izvēlēsies pēc nejaušības principa. Ticējumi ir tik jautri, ka tos var lasīt un lasīt un nebeigt brīnīties, kā senči spēja izdomāt tik asprātīgas lietas, lai piedabūtu savu saimi un visu tautu būt tik čakliem ("Ja Zaļajā ceturtdienā pirms saules noslauka logus, - tie visu gadu nesvīst" - vai nu tā tiešām ir, bet vismaz i darbarūķis agri pamodies, i mājā ģenerāltīrīšana veikta pirms svētkiem.) Arī šīs Lieldienu aplikācijas vizuālajā noformējumā izmantotas mākslinieces Agijas Stakas ilustrācijas.

Laikam jāatzīstas, ka vēl vairāk par ticējumiem man patīk olu skaitītājs. Kad Una iedeva patestēt aplikāciju un pārlasīt ticējumus, "uzsēdos uz" ticējuma, kurā minēts, ka neveiksme varot piemeklēt to, kurš pa Lieldienām apēdot nepāra skaitu olu. Uzreiz atskanēja mans skaļais bļāviens "Una, mums jāuztaisa olu skaitītājs!!!" Dzirdīgas ausis trakas idejas saklausa un noved līdz pilnībai jeb iespējai ikvienam saskaitīt 998 apēstas olas (vari veikt visas savas saimes apēsto Lieldienu olu uzskaiti). Lai skaitīšana veiktos raitāk, zem katras "apēstās" olas ir kāds uzmundrinošs teiciens vai interesants fakts par olām (vistu, strausu, paipalu). Tiesa gan, ar olu ēšanu arī nevajag aizrauties un šī skaitīšana vairāk ir jāuztver kā spēles elements.

Šodien ir Pūpolsvētdiena, tāpēc rakstu nobeigšu ar ticējumu nr.55, kas vēsta: "Pūpolsvētdienā kurināšanai nedrīkst nest apaļas malkas pagales, tad vasarā redzēs daudz čūskas." Tā, lūk, dodies pie darba un tēs taisnas pagales!

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Ko redzēt Stokholmā sešās stundās?

Ja dodies uz Stokholmu kruīza braucienā ar kādu no Tallink prāmjiem, tad zini, ka pilsētas apskatei, izklaidei, veikaliem un citām iecerēm paliek vien sešas stundas laika. Šis ir stāsts par to, ko šajā laikā paspējām apskatīt mēs - ģimene, kuru neinteresē šopings.

Kā izaicināt pašam sevi lasīšanā?

Kad 2016. gada izskaņā nolēmu reģistrēties Goodreads, lai kaut kā censtos sistematizēt un apkopot visus lasītos darbus (jo ne vienmēr ir laiks, vēlēšanās un iedvesma par katru izlasīto grāmatu veidot aprakstu blogā), iekritu azartā ar "reading challenge". Nespēju atcerēties pilnīgi visus 2016. gadā izlasītos darbus, taču tie 34, kurus atzīmēju, noteikti ir tie, kas kaut kādā veidā ir palikuši atmiņā visspilgtāk. Vidēji esmu rēķinājusi, ka gadā sanāk izlasīt vismaz 50 grāmatas latviešu un angļu valodās, un pārsvarā visi ir tādi darbi, kuri mani ir uzrunājuši sižetiski vai autora slavas dēļ. Taču 2017. gads darbu izvēles tradīcijā taisās ieviest kaut nelielas, tomēr pārmaiņas. Kādā veidā?

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.