Pāriet uz galveno saturu

Vai zināji, ka laimes hormonu ražo zarnas?


Iespējams, ka daudzi, gluži tāpat kā es, izdzirdot, ka izdota grāmata ar nosaukumu "Par zarnu šarmu", izbrīnā iepletīs acis un iesauksies "Ko? Kas?". Patiesību sakot, neparastais nosaukums bija vienīgais iemesls, kāpēc es paņēmu rokās šo grāmatu un vēlējos "tikai ieskatīties", bet tikpat ātri arī pievērsos grāmatas rūpīgai lasīšanai. Vācijā šis Džūlijas Endersas sarakstītais garadarbs ar Džilas Endersas ilustrācijām esot dižpārdoklis, un pēc grāmatas izlasīšanas arī man ir skaidrs, ka Latvijā veselības literatūras listē darbs var pretendēt uz ko līdzīgu.

 Es neesmu veselības grāmatas lasošais lasītājs. Neesmu sekojusi līdzi nedz paleodiētām, nedz sulu kūrēm, nedz pareizai Vidusjūras ēšanai, nedz holistiskai zobu kopšanai. Kā absolūti imūna pret šāda veida literatūru varu teikt, ka mans gadījuma sakars ar Džūlijas Endersas darbu "Par zarnu šarmu" ir radījis imūnsistēmas darbības traucējumus, jo autores dzirkstošais humors un trāpīgie salīdzinājumi, runājot par medicīniskiem jautājumiem, arī veselības grāmatas lasīšanu padara par aizraujošu procesu. Galu galā, vai tad nav interesanti izlasīt šādu teikumu: "Gremošanas sulas satur tās pašas sastāvdaļas, kas ir lielveikalā nopērkamo veļas un trauku mazgājamo līdzekļu sastāvā, - gremošanas enzīmus un taukus šķīdinošas vielas" (44. lpp.)? Grāmata vairāk līdzinās kāda 21. gadsimta veselības mācības vai uzturzinātnes speciālista blogam, nevis zinātniskam apcerējumam. 

Protams, autore sīki un smalki runā par visām delikātajām lietām, kas ir saistītas ar ēdiena uzņemšanu, pārstrādi un izvadīšanu. Taču man krietni vien interesantāk šķita tas, kā Dž. Endersa parāda un sasaista visa organisma mijiedarbību un šķietamo atkarību no dažādiem faktoriem. Tā, piemēram, autore skaidro siekalu nozīmi un to, ka tieši siekalas izdalot vielu opiorfīnu, kurš iedarbības ziņā esot spēcīgāks par morfīnu, turklāt tam piemītot arī antidepresanta īpašības (30. lpp.). Ne viens vien pēc paēšanas jūtas noguris, un izrādās, ka sāta sajūtai, procesiem, kas pārstrādā uzņemto ēdienu un smadzenēm ir cieša saistība. Autore saka: "Nogurums traucē strādāt smadzenēm, bet tievajai zarnai tas ir tieši laikā" (46. lpp.). Nav aizmirsts rakstīt par celiakiju, par laktozes un fruktozes nepanesamību, par taukiem, kas taisni pa limfvadiem dodas uz sirdi (55. lpp.), līdz seko secinājums, ka "tas, ko uzskatām par pārtikas intoleranci, iespējams, ir pilnīgi normāla organisma reakcija, cenšoties vienas paaudzes laikā pārslēgties uz tādu uzturu, kādu tas nav pazinis iepriekšējos miljonos gadu." (64. lpp.) 

Manuprāt, grāmatas vērtība ir ne tikai sarežģīto jautājumu vienkāršais izskaidrojums, bet arī smalkā iedziļināšanās cilvēka uzbūvē, parādot, kā dažādie simptomi var būt saistīti ar zarnu traktu. Diez vai ir daudz psihoterapeitu un uzturzinātnieku, kuri viens otra jomā iedziļinās un noteiktas problēmas cenšas izprast mijiedarbībā. Endersa apgalvo: "Laba psihoterapija ir kā fizioterapija nerviem" (131. lpp.), un tas ir svarīgi, saistot iepriekš minēto, ka "virsmas dēļ zarnas var uzskatīt par ķermeņa vislielāko sensoro orgānu" (124. lpp.). Jā, un Endersa min, ka "95 procentus serotonīna organisms izstrādā zarnu šūnās" (133. lpp.), un tas, kā zinām, ir "laimes hormons", kurš rūpējas par mūsu garastāvokli. Lūk, laime slēpjas zarnās!

Man gan šķiet, ka latviski lasošais lasītājs ir konservatīvāks nekā vāciski lasošais, tāpēc joprojām īsti nespēju nodefinēt, kas varētu būt Dž. Endersas latviski izdotā darba "Par zarnu šarmu" lasītājs. Manuprāt, cilvēki, kuri meklē grāmatas par veselību, ir iedalāmi divās kategorijās: tie, kuriem ir kādas veselības problēmas, un tie, kuri kāri tver visu, kas slēpjas zem vārda "veselība". Tie, kuriem ir kādas ar zarnu traktu, gremošanu vai uzturu saistītas veselības problēmas, šim darbam varētu nepelnīti paiet garām, uzskatot, ka autore pārāk kariķē vai nenopietni izsakās par problēmām. Es gan gribētu ticēt, ka ir gana daudz veselīgu dzīvesveidu mīlošie, kuriem šķitīs vienkārši interesanti palasīt, cik ļoti smalki ir izgudrots cilvēks ar visām mūsu sastāvdaļām.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Divas dienas Igaunijā. Ko redzēt Tallinā un tās apkārtnē?

Priecīgi par pirmajā dienā piedzīvoto, paēduši bagātīgās brokastis, pačammājušies ap šo un to, visbeidzot piektdienas rītā pēc desmitiem rītā esam gatavi tuntuļoties prom no viesnīcas, lai vēl paspētu baudīt Tallinā un tās apkārtnē iecerētās vietas. Solītās siltās un saulainās dienas vietā joprojām veramies pelēkās debesīs, tomēr priecājamies, ka lietus nelīst. Plānots apskatīt Vectallinu, Kadriorgas apkārtni, kā arī Jegalas ūdenskritumu, kas ir lielākais Igaunijā. Iepriekšējā vakarā esam nolēmuši, ka atpakaļ uz Latviju dosimies ar nelielu līkumu, lai redzētu Paidi. Ar šādu plānu metamies jaunās dienas piedzīvojumos.

Par pasauli, kas kļuvusi ātra un spilgta

 Šķiet, ka viena no angļu valodas frāzēm, ko saprot ikviens pat nemācījies šo valodu, ir "waste of time" - laika izniekošana, notriekšana, nosišana . Un nu mēģiniet atbildēt uz šādu jautājumu: cik rakstzīmēs jūs spētu apcerēt šo frāzi, izmantojot tādus skaidrojumus kā "nodīkots un noplenderēts laiks" un "notriekts un izniekots laiks"? Vai vispār viegli spēsiet izskaidrot atšķirību starp šiem vārdiem? Lai kāda būtu atbilde, Paskāla Mersjē grāmatas "Vārdu svars" lasīšanu nekādā ziņā nevarēs nosaukt par "noplenderētu laiku". Šī visnotaļ apjomīgā (drukātā formātā grāmatai ir 464 lpp., bet es lasīju e-grāmatu) darba lasīšana var būt laikietilpīgs process, jo ik pa brīdim rodas vēlēšanās atgriezties pie jau lasītā un pārdomāt kādu no autora/viņa varoņu atziņām. 

Braucam uz Tatriem? Jā! jeb gatavošanās ceļojumam un pirmā diena

Skats Augstajos Tatros Vai tev kādreiz ir bijušas nepārvaramas ilgas? Ilgas pēc smaržīgas kafijas, ilgas pēc siltas gultas, ilgas pēc aizraujošas grāmatas, ilgas pēc klusuma? Manas ilgas ir kalni. Nezinu, vai kalnu ilgas var iedzimt vai tās rodas dzīves laikā; nezinu, vai ar "kalnu slimību" saslimu 5. klasē, aizvesta uz Krimu, 12. klasē ieraugot Anglijas Lake District daili, bet es skaidri zinu, ka jau "bērna gados" manī mājoja ilgas pēc kalniem. Tāpēc man bija liels prieks, kad 2014. gadā nolēmām doties 2-nedēļu braucienā ar auto uz Tatriem, jo šis ceļojums nozīmēja ne tikai pilnīgu atslēgšanos no darbiem, ne tikai jaunu vietu iepazīšanu, bet arī maršruta kārtīgu izplānošanu. Zinot, ka ne viens vien vasarā domā doties Tatru virzienā, turpmākajos ierakstos sekos diezgan detalizēts apraksts par mūsu ceļojumu, un es jo īpaši ceru, ka apraksti noderēs ģimenēm, kas pirmo reizi dodas ar auto garākā pārbraucienā vai pirmo reizi uz kalniem. Pirmais ieraksts par gatav